یوهان برنولی

رای دهی: 5 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستاره
 

یوهان برنولی

Johann Bernoulli

تولد : 27 ژولاي 1667 ؛ باسل ( Basel ) ، سويتزرلند ( Switzerland )

وفات : 1 ژانويه 1748 ؛ باسل ( basel ) ، سويتزرلند ((Switzerland

 

يوهان برنولي ( Johann Bernoulli ) دهمين فرزندِ نيکولاس ( Nicolaus ) و مارگارتا ( Margaretha ) برنولي و برادر ِ ژاکوب برنولي ( Jacob ) البته دوازده سال از کوچکتر او؛ بود، يعني زماني که ژاکوب مرد جواني به حساب مي آمد، يوهان هنوز کودک بود. اين دو برادر تأثير مهمي در پيشرفت رياضيات بر يکديگر داشتند و مخصوصاً اين واقعيت وجود دارد که در اولين سال ها، يوهان، با مشاهده ي اينکه ژاکوب برخلاف تمايلات والدينشان، به سمت و سوي رياضيات متمايل شده است؛ بسيار تحت تأثير او قرار گرفته بود. يوهان در زندگي نامه اش، به عنوان يک فرزند، درباره ي والدينش چنين مي نويسد :

...« ... آن ها براي اينکه من به تحصيلات شايسته اي، در هر دو زمينه ي اخلاقي و مذهبي برسم، از هيچ تلاش و هزينه اي دريغ نکردند ... » ...

اين مذهب پيرو کالوينيسم (Calvinist) بود که که پدربزرگ و مادربزرگش را به خاطر دوري از مشقات مذهب، وادار به فرار از آنتورپ (Antwerp) کرد.

نيکولاس و مارگارتا برنولي سعي داشتند که يوهان را در مسير کارهاي تجاري قرار دهند اما آينده ي يوهان در تجارت، با وجود فشارهاي زياد پدرش، اصلاً مناسب به نظر نمي رسيد. او دوست داشت يوهان تجارت خانوادگي ادويه را دنبال کند. يوهان در سال 1682، هنگامي که فقط 15 ساله بود، يک سال در تجارت ادويه فعاليت کرد و چون اين کار را دوست نداشت، کارش را به خوبي انجام نمي داد. سرانجام پدرش در سال 1683، با اکراه فراوان قبول کرد که يوهان وارد دانشگاه باسل شود. رشته اي که يوهان مي بايست در آن تحصيل مي کرد، پزشکي بود؛ رشته اي که بسياري از افراد خانواده اش برخلاف علاقه اي که به رياضيات و فيزيک داشتند، تحصيلاتشان را در آن به پايان رساندند.

يوهان در دانشگاه باسل رشته ي پزشکي را انتخاب کرد ولي با کمک برادرش ژاکوب، رياضيات تحصيل مي کرد. زماني که يوهان وارد دانشگاه باسل شد، ژاکوب مدرس فيزيک تجربي ِ همان دانشگاه بود و خيلي زود مشخص شد که بيشتر وقت يوهان به همراه برادرش صرف مطالعه مقالات لايبنيتز (Leibniz) در مورد حساب ديفرانسيل و انتگرال مي شود. يوهان در مهارت هاي رياضي، پس از دو سال همراهي با برادرش در مقالات رياضي، همسطح او شد.

اولين کتاب يوهان که مطمئناً در مورد رياضي نبود ، در سال 1690 درمورد فرآيند تخمير بود اما در سال 1691 به ژنوا (Geneva) رفت که در آن جا در مورد حساب ديفرانسيل سخنراني کرد. يوهان در ادامه ي مسيرش از ژنوا رهسپار پاريس شد و با رياضي دانان محفل ملبرانچ (Malebranche) که در آن زمان مورد توجه رياضي دانان فرانسه بود، ملاقات کرد. يوهان در آن جا با هوپيتال (de l'Hôpital) ملاقات کرد و گفتگوي عميقي در مورد رياضيات با هم داشتند. برخلاف آنچه امروزه گفته مي شود، هوپيتال ، هر چند رياضي دان خوبي بود و شايد بهترين رياضي دان آن زمان پاريس بود، اما در سطح يوهان برنولي نبود.

هوپيتال از اينکه پي برده بود يوهان برنولي روش هاي حساب ديفرانسيل جديد لايبنيتز که در آثارش چاپ شده است را به خوبي استنباط کرده است، خوشحال بود و از او خواست که اين روش ها را به او آموزش دهد. يوهان با اين کار موافقت کرد و اين درس ها هم درپاريس و هم در خانه ي روستايي هوپيتال در اوکوئس (Oucques) ارائه شد. برنولي مبالغ فراواني از هوپيتال به خاطر اين دروس دريافت مي کرد و به راستي خيلي ثروتمند بودند زيرا که افراد کمي توانايي پرداخت اين مبالغ را داشتند. بعد از اينکه برنولي به باسل برگشت ، هنوز هم با مکاتبه، ارائه دروس حساب ديفرانسيل را ادامه مي داد و اين کار براي هوپيتال که نصف حقوق يک پروفسور را جهت تعليم به برنولي مي پرداخت، ارزان تمام نمي شد. با اين وجود اين کار جايگاه هوپيتال را در تاريخ رياضيات تضمين کرد، چرا که او اولين کتاب حساب ديفرانسيل را با نام « Analyse des infiniment petits pour l'intelligence des lignes courbes » در سال 1696 منتشر کرد که بر پايه ي دروسي که يوهان برنولي برايش فرستاده بود؛ بنا شده بود.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

جدیدترین محصولات

آمادگی برای امتحان ریاضی عمومی- دنباله ها و سری های عددی آمادگی برای امتحان ریاضی عمومی- دنباله ها و سری های عددی بازدید (141)
آمادگی برای امتحان ریاضی عمومی- دنباله ه...
آمادگی برای امتحان ریاضی عمومی- انتگرالگیری ناسره آمادگی برای امتحان ریاضی عمومی- انتگرالگیری ناسره بازدید (194)
سوالات حل شده برای آمادگی امتحان ریاضی ع...
حل تمرین های کتاب ریاضی هشتم خیلی سبز  فصل هفتم حل تمرین های کتاب ریاضی هشتم خیلی سبز فصل هفتم بازدید (675)
حل تمرین های کتاب ریاضی هشتم خیلی سبز ف...
جزوه ترکیبیات و کاربردهای آن دانشگاه صنعتی شریف دکتر جعفری پاییز ۱۳۹۶ جزوه ترکیبیات و کاربردهای آن دانشگاه صنعتی شریف دکتر جعفری پاییز ۱۳۹۶ بازدید (574)
جزوه ترکیبیات و کاربردهای آن دانشگاه صنع...
پاسخ سوالات سی و پنجمین دوره المپیاد ریاضی ایران ۱۳۹۶۰۱۳۱ پاسخ سوالات سی و پنجمین دوره المپیاد ریاضی ایران ۱۳۹۶۰۱۳۱ بازدید (840)
پاسخ سوالات سی و پنجمین دوره المپیاد ریا...

فایل های تصادفی

جزوه روش های عددی در جبرخطی دکتر مهدی دهقان دانشگاه امیرکبیر 88-89 جزوه روش های عددی در جبرخطی دکتر مهدی ده... بازدید (8422)
جزوه دست نویس اسکن شده درس روش های عددی ...
پاسخ تشریحی پایانترم ریاضی عمومی یک صنعتی شریف 13911030 پاسخ تشریحی پایانترم ریاضی عمومی یک صنعت... بازدید (5660)
پاسخ تشریحی پایانترم ریاضی عمومی یک صنعت...
کلید پاسخنامه آنالیز عددی 1 پیام نور نیم سال دوم 89-90 کلید پاسخنامه آنالیز عددی 1 پیام نور نیم... بازدید (9100)
مشخصات نمونه سوال : آزمون آنالیز عددی 1 ...
جزوه مباحثی در ریاضیات و کاربردها (هندسه منیفلد مقدماتی) امیرکبیر دکتر صداقت پاییز 96 جزوه مباحثی در ریاضیات و کاربردها (هندسه... بازدید (7150)
جزوه مباحثی در ریاضیات و کاربردها (هندسه...
پاسخ تشریحی آزمون شماره 4 آمار و احتمال پایه یازدهم پاسخ تشریحی آزمون شماره 4 آمار و احتمال ... بازدید (1134)
پاسخ سوالات آمار و احتمال پایه یازدهم دب...

پربازدیدترین محصولات

حل المسائل کتاب نظریه مجموعه ها و کاربردهای آن (مبانی ریاضی) لین و لین حل المسائل کتاب نظریه مجموعه ها و کاربردهای آن (مبانی ریاضی) لین و لین بازدید (28800)
پاسخ سوالات و تمرینات کتاب نظریه مجموعه ...
مثلث نوشته دکتر میرزاوزیری مثلث نوشته دکتر میرزاوزیری بازدید (22069)
کتاب مثلث دکتر میرزاوزیری ، رمز فایل www...
اشتباه سوزنبان دکتر میرزاوزیری اشتباه سوزنبان دکتر میرزاوزیری بازدید (21104)
نویسنده : دکتر مجید میرزاوزیری ؛ چاپ او...
حافظه استاد، نوشته دکتر میرزاوزیری حافظه استاد، نوشته دکتر میرزاوزیری بازدید (19369)
حافظه استاد، نوشته دکتر میرزاوزیری چاپ...
آشنایی با نظریه گراف، دوگلاس بی وست آشنایی با نظریه گراف، دوگلاس بی وست بازدید (19004)
دانلود کامل کتاب آشنایی با نظریه گراف دو...
  • تهران و کرج
  • 09190-24816-0
  • این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

آمار سایت

ارسال پیام برای ما

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
بالا