زندگینامه ژاکوبی

رای دهی: 5 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستاره
 

زندگی نامه ژاکوبی در سایت ریاضیات ایران

 

کارل گوستاو ژاکوب ژاکوبی

 

Carl Gustav Jacob Jacobi

 

تولد: دهم دسامبر سال 1804 در شهر پتسدام (Potsdam) در استان پروشیا (Prussia) ( آلمان کنونی)

وفات: هجدهم فوریه 1851 در شهر برلین (Berlin)، آلمان (Germany)

 

گالری تصاویر ژاکوبی در انتهای مطلب قرار داده شده است.

 

 

کارل ژاکوبی در خانواده‌ای یهودی به دنیا آمد، اما در زمان تولد نام فرانسوی ژاک سایمون را برایش انتخاب کردند. پدر کارل، سایمون ژاکوبی ، بانکدار بود و خانواده‌اش مرفه بودند. کارل دومین پسر خانواده‌اش بود. برادر یزرگترش موریتز (Moritz) ژاکوبی یعدها فیزیکدانی معروف شد. کارل یک خواهر کوچکتر به نام ترس (Therese) و یک برادر کوچکتر از خود به نام ادوارد (Eduard) نیز داشت. ادوارد به دنبال شغل آکادمیک نبود و حرفه‌ی پدر را ادامه داد.

تحصیلات ابتدایی کارل را دایی‌اش به او آموزش داد و قبل از تولد دوازده سالگی‌اش وارد دبیرستان شهر پتسدام شد. دایی کارل او را به خوبی آموزش داده بود و کارل استعداد قابل توجهی داشت. در نتیجه در سال 1817 زمانی که هنوز اولین سال تحصیلش در دبیرستان بود، در کلاس سال آخری ها پذیرفته شد. این بدان معناست که تا پایان سال تحصیلی 17-1816 و در سن دوازده سالگی کارل از معیارهای لازم برای ورود به دانشگاه برخوردار بود. اما دانشگاه برلین دانش آموزان زیر شانزده سال را پذیرش نمی کرد. بنابراین او مجبور شد تا بهار 1821 در همان کلاس در دبیرستانش باقی بماند.

البته ژاکوبی با وجود تحصیل در یک کلاس ثابت در دبیرستان، به مطالعات دانشگاهی خود نیز ادامه می داد. او برترین جوایز را برای دروس لاتین، یونانی و تاریخ دریافت کرد اما مطالعات ریاضیاتش بود که بیشترین جوایز را برایش داشت. تا پیش از ترک دبیرستان ژاکوبی متون ریاضیات پیشرفته ای مانند مقدمه ای بر آنالیز بی کران اثر اویلر (Euler) را مطالعه کرد و در همین حین تحقیقات خود را برای حل معادلات ریشه پنجم به وسیله رادیکال انجام می داد. در سال 1821 ژاکوبی وارد دانشگاه برلین شد در حالی که هنوز مطمئن نبود که در کدام رشته ادامه تحصیل بدهد. او به مدت دو سال در دوره های فلسفه، ادبیات باستانی و کلاسیک و ریاضیات حضور داشت و بعد از آن متوجه شد که باید تصمیم قطعی برای انتخاب رشته اش را از بین این موضوعات بگیرد. او ریاضیات را انتخاب کرد اما نمی توانست در سطوح بالای این رشته حضور یابد زیرا در آن زمان استاندارد تحصیلات دانشگاهی ریاضیات در آلمان خیلی ضعیف بود. همانند دبیرستان ژاکوبی مجبور شد خودش به شخصه آثار لاگرانژ و سایر ریاضیدانان برجسته را مطالعه کند. در پایان سال تحصیلی سال 24-1823 ژاکوبی آزمون های مورد نیاز برای تدریس ریاضیات و زبان های یونانی و لاتین در مدارس راهنمایی را گذراند. البته ممکن است انتظار داشته باشید که او مشکل جایگاه موقعیت تدریس داشته باشد زیرا همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم او یک یهودی بود. ظاهرا استعداد و درخشش او کافی بود تا بتواند این موانع را جبران کند. در سال 1825 به او یک پست تدریس در دبیرستان یواکمیستالش (Joachimsthalsche) که یکی از مدارس پیشرو در برلین بود پیشنهاد داده شد. قبل از این پست تدریسش، موضوع رساله دکترایش که به دانشگاه برلین ارایه کرده بود پذیرفته شده بود و ژاکوبی مجبور بود سریعا کار پایان نامه خود را تمام کند.

در سال 1825 ژاکوبی مقاله ای در مورد توابع متناوب به آکادمی علوم برلین ارائه کرد. با این حال داوران اعلام کردند که نتایج مقاله ارزش چاپ ندارد و در واقع این مقاله توسط آکادمی برلین منتشر نشد. اما در نهایت این مقاله چاپ و منتشر شد و در سال 1961 با تفسیری بر آن دوباره انتشار یافت. بییرمن (Biermann) که یک نویسنده بود، در مورد نظرات داوران اصلی اظهار نظر کرده و شدیدا از آنها انتقاد کرد. اگر چه این بهترین شروع برای ژاکوبی جوان نبود اما این رخداد او را تسلیم نکرد و رکورد انتشار مقالاتش در طی سال های بعد هم از لحاظ تعداد آثار و هم کیفیت شان بسیار چشمگیر یود. حدود سال 1825 ژاکوبی از دین یهود به مسیحیت روی آورد و با این کار امکان تدریس در دانشگاه برای او فراهم شد. او تا پایان سال تحصیلی 26-1825 در دانشگاه برلین تدریس کرد. با این حال دورنما در برلین خوب نبود، ژاکوبی پس از مشاوره با همکارانش تصمیم گرفت به دانشگاه کونیگزبرگ (Königsberg) یرود و در ماه می 1826 وارد این دانشگاه شد. ژاکوبی در آنجا به فرانتس نیومان (Franz Neumann) که او هم مدرک دکترای خود را از برلین در سال 1825 دریافت کرده بود و بسل (Bessel) که استاد نجوم در این دانشگاه بود پیوست. قبل از ورود به کونیگزبرگ، ژاکوبی پژوهش های عمده ای در نظریه اعداد انجام داده بود. او اکنون به گاوس (Gauss) نوشت که یه او از نتایجی که در مورد باقیمانده های درجه سه که با الهام از نتایج گاوس بر روی باقیمانده های درجه دوم و چهارم گرفته شده بود بگوید. گاوس تحت تأثیر قرار گرفت و در نتیجه او به بسل برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ژاکوبی جوان نامه ای نوشت. اما ژاکوبی نیز ایده های چشمگیری در مورد توابع بیضوی داشت (همانطور که آبل (Abel)  مستقلا و تقریبا همزمان چنین ایده هایی داشت). در پنجم اوت 1827 ژاکوبی به لژاندر (Legendre) که متخصص برجسته‌ی این موضوع بود نامه ای نوشت و با ارسال این نامه، تعداد بیست و دو نامه دیگر بین ژاکوبی و لژاندر مبادله شد.

برای مشاهده ادامه مطلب لطفا به سایت وارد شده و یا ثبت نام نمایید

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
  • هیچ نظری یافت نشد

جدیدترین محصولات

حل تمرین کتاب کار ریاضی خیلی سبز پایه نهم فصل چهارم حل تمرین کتاب کار ریاضی خیلی سبز پایه نهم فصل چهارم بازدید (264)
حل تمرین کتاب کار ریاضی خیلی سبز پایه نه...
حل تمرین کتاب کار ریاضی خیلی سبز پایه نهم فصل سوم حل تمرین کتاب کار ریاضی خیلی سبز پایه نهم فصل سوم بازدید (230)
حل تمرین کتاب کار ریاضی خیلی سبز پایه نه...
حل تمرین های کتاب کارپوچینو ریاضی هشتم فصل ششم حل تمرین های کتاب کارپوچینو ریاضی هشتم فصل ششم بازدید (1073)
حل تمرین های کتاب کارپوچینو ریاضی هشتم ف...
حل تمرین های کتاب کارپوچینو ریاضی هشتم فصل پنجم حل تمرین های کتاب کارپوچینو ریاضی هشتم فصل پنجم بازدید (1115)
حل تمرین های کتاب کارپوچینو ریاضی هشتم ف...
حل تمرین های کتاب کارپوچینو ریاضی هشتم فصل چهارم حل تمرین های کتاب کارپوچینو ریاضی هشتم فصل چهارم بازدید (2313)
حل تمرین های کتاب کارپوچینو ریاضی هشتم ف...

فایل های تصادفی

Graphs and Matrces مقدمه و فهرست مطالب Graphs and Matrces مقدمه و فهرست مطالب... بازدید (15330)
مقدمه و فهرست مطالب کتاب گراف ها و ماتری...
A Metaheuristic Approach to Aircraft Departure Scheduling at London Heathrow Airport A Metaheuristic Approach to Aircraft Dep... بازدید (14955)
Jason A. D. Atkin, Edmund K. Burke, John...
کلید آزمون ریاضی 2، ریاضی عمومی2، ریاضی کاربردی1، رشته شیمی، مهندسی کامپیوتر و ... پیام نور نیم سال دوم 92-1391 کلید آزمون ریاضی 2، ریاضی عمومی2، ریاضی ... بازدید (14177)
نام درس : ریاضی 2، ریاضی عمومی 2، ریاضی ...
جزوه جبر یک دکتر عین اله زاده دانشگاه صنعتی شریف ترم اول 1396 جزوه جبر یک دکتر عین اله زاده دانشگاه صن... بازدید (12602)
جزوه جبر یک دکتر عین اله زاده دانشگاه صن...
اشتباه سوزنبان دکتر میرزاوزیری اشتباه سوزنبان دکتر میرزاوزیری... بازدید (29909)
نویسنده : دکتر مجید میرزاوزیری ؛ چاپ او...

پربازدیدترین محصولات

حل المسائل کتاب نظریه مجموعه ها و کاربردهای آن (مبانی ریاضی) لین و لین حل المسائل کتاب نظریه مجموعه ها و کاربردهای آن (مبانی ریاضی) لین و لین بازدید (48725)
پاسخ سوالات و تمرینات کتاب نظریه مجموعه ...
مثلث نوشته دکتر میرزاوزیری مثلث نوشته دکتر میرزاوزیری بازدید (30573)
کتاب مثلث دکتر میرزاوزیری ، رمز فایل www...
اشتباه سوزنبان دکتر میرزاوزیری اشتباه سوزنبان دکتر میرزاوزیری بازدید (29909)
نویسنده : دکتر مجید میرزاوزیری ؛ چاپ او...
حافظه استاد، نوشته دکتر میرزاوزیری حافظه استاد، نوشته دکتر میرزاوزیری بازدید (28115)
حافظه استاد، نوشته دکتر میرزاوزیری چاپ...
آشنایی با نظریه گراف، دوگلاس بی وست آشنایی با نظریه گراف، دوگلاس بی وست بازدید (27895)
دانلود کامل کتاب آشنایی با نظریه گراف دو...
  • تهران و کرج
  • 09190-24816-0
  • این ایمیل آدرس توسط سیستم ضد اسپم محافظت شده است. شما میباید جاوا اسکریپت خود را فعال نمایید

امنیت در پرداخت ها با

ارسال پیام برای ما

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
بالا