ریاضیات مهندسی پیشرفته دکتر کرایه چیان

رای دهی: 5 / 5

فعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستارهفعال سازی ستاره
 

کتاب ریاضیات مهندسی پیشرفته دکتر کرایه چیانبه نام خدا

اللهم صل علی محمد و آل محمد

ریاضیات مهندسی پیشرفته

Advanced Engineering Mathematics
 
 
مترجمان 

دکتر اصغر کرایه چیان – دکتر ابوالقاسم بزرگ نیا

 

نویسنده

کوواک لادیس (Kovach, Ladis D.)

ویراستار علمی: دکتر محمد علی پور عبدالله نژاد

ویراستار ادبی : مصطفی کدکنی

تاریخ انتشار : پاییز 1377

لینک دانلود کتاب ریاضی مهندسی دکتر کرایه چیان جهت حفظ حقوق ناشر به درخواست ایشان حذف گردید.

امور فنی و چاپ: مؤسسه چاپ و انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد


مترجمان کتاب را این گونه به تصویر کشیده اند:

این کتاب ترجمه ی فصل های 4، 6، 7 ، 8 ، 9 و 10 کتاب ریاضیات مهندسی پیشرفته تألیف لادیس د. کوواک است. کتاب اصلی شامل 10 فصل می باشد که ما بر حسب ضرورت شش فصل فوق الذکر را انتخاب و آن ها را از 1 تا 6 مجدداً شماره گذاری کردیم. علت این انتخاب آن است که فصل های یاد شده شامل موادی هستند که تحت عنوان درس ریاضیات مهندسی و درس جبرخطی در دانشکده های فنی و مهندسی ایران تدریس می شوند. چهار فصل ترجمه نشده شامل مطالبی هستند که دانشجویان ما آن ها را در درس های ریاضیات عمومی و معادلات دیفرانسیل فرا می گیرند و این دروس را می توان به عنوان پیش نیاز مطالب این کتاب در نظر گرفت.

اگر چه مجموعه ی حاضر اساساً برای دانشجویان فنی و مهندسی تدوین شده است، ولی دانشجویان رشته های علوم پایه به ویژه دانشجویان رشته های ریاضی و فیزیک نیز می توانند از آن در درس های جبرخطی ، معادلات با مشتقات جزئی و توابع مختلط به خوبی بهره مند گردند.

نویسنده نیز کتاب و ویژگی هایش را در پیش گفتارش چنین معرفی می کند:

به طور کلی پذیرفته شده است که طراحی کار اصلی یک مهندس است. طراحی مهندسی از طرح یک فرآیند قابل انعطاف تولید غذا تا طرح یک کارخانه تولید چرخ خیاطی ، رایو، و موتورهای الکتریکی را شامل می شود، با این امکان که طرح ممکن است دو سال به طول انجامد تا خط تولیدی از پمپ ها و موتورهای درون سوز را تولید کند. می توانیم انتظار داشته باشیم که پروژه های آینده شامل طرح های عظیم نیروی خورشیدی و سیاره های قابل سکونت باشند.

ولی تحلیل، شرط لازم برای طراحی است. جنبه های مختلفی برای تحلیل مهندسی وجود دارد: از جمله عبارتند از ساختمان ومطالعه مدل ها، مدل سازی با کامپیوتر، و کاربرد آنالیز ریاضی. گفته شده است که "ریاضیات ابزاری است که دقت را بر تصور تحمیل می کند و توجه را بر مسائل اصلی با حذف شاخ وبرگهای نامربوط معطوف می دارد. ریاضیات هر جا که کاربردش مفید تشخیص داده شود مبنای درست برای تحلیل فراهم می آورد." هدف ما نشان دادن راه های متعددی است که یک مهندس می تواند یک مسأله را از پیچیدگی های بی اهمیت پیراسته سازد، مسأله را با استفاده از نمایش ریاضی آن تقریب بزند، و آن را تحلیل نماید. در عین حال کسی که مسأله را حل می کند بایستی همواره از ساده سازی های انجام شده و این که این ساده سازی چگونه می تواند بر نتیجه نهایی تأثیر بگذارد، آگاه باشد.

فنون ریاضی متعددی در تحلیلهای مهندسی به کار می روند که دراین کتاب آن ها را مورد بحث قرار داده ایم. چون ریاضیاتی که در این جا ارائه می شود درمسائلی که در زمینه های مختلف پیش می آید مفید است، مخاطب این کتاب تنها دانشجویان مهندسی نیستند. فیزیکدانان و ریاضیدانان کاربردی نیز می توانند از مطالب این کتاب بهره مند گردند، زیرا در آن مباحثی گوناگون که معمولاً پس از درس ریاضیات عمومی مطرح می شوند، گنجانیده شده اند.

موضوعات مورد بحث بطور تصادفی ارائه نشده اند، و بنابراین این کتاب مجموعه ای از مباحث نامرتبط ازآنالیز کاربردی نیست. بلکه این کتاب طوری طرح ریزی شده است که جریانی از یک موضوع به موضوع بعدی بر قرار باشد. مبحثی معرفی نشده است مگر آن که نیاز به آن نشان داده شده باشد. بخش های زیادی از کتاب با یک مسأله مشکل به پایان می رسد که بدون گسترش شیوه های جدید قابت حل نیست. از جمله این بدان معناست که "ترتیب رایج" همه جا رعایت نشده باشد، هر چند که تمام مباحث را می توان درکتاب یافت. کوشش فراوان به عمل آمده است که فصل ها، و حتی بخش های داخل فصل ها از یکدیگر مستقل باشد. به این طریق مدرسین در انتخاب مباحثی که مورد تأکیدشان است، توانایی انعطاف بیشتری دارند.

بیشتر فصل ها، با یک نگرش فراگیر و بخش های زیادی با یک نگرش موشکافانه شروع می شوند. تمرینهای پایانی هر بخش به سه دسته تقسیم می شوند. تمرین های گروه اول مستقیماً با متن کتاب درارتباط اند و به روشن شدن مطالب کتاب کمک می کنند یا مراحل محاسباتی را که حذف شده اند تکمیل می نمایند. در گروه دوم تمرین هایی وجود دارند که ممارست لازم را برای دانشجو فراهم تا با روش ها وشیوه های ارئه شده آشنا شوند. گروه آخر شامل تمرین هایی است که بیشتر نظری هستند و طبیعت مشکل تری دارند، و آن ها را می توان به عنوان مطالب تکمیل کننده در نظر گرفت. چون در این کتاب تمرین های زیادی وجود دارند، بسادگی می توان آن هایی راکه برای کلاس خاصی مناسب هستند انتخاب نمود.

در تمام کتاب تأکید بر حل مسأله و بیان مسائل فیزیکی به زبان ریاضی و برعکس است. وجود کامپیوتر را نیز مورد توجه قرار داده ایم و بخش های جدا گانه ای به روش های عددی اختصاص داده شده اند. پاسخ تمرین ها ومثال ها به صورتی داده شده اند که آن ها را می توان با یک ماشین حساب به دست آورد. برای مثال، اگر نتیجه ای است، تقریب 9029/1 نیز داده شده است و به این طریق تمرین هایی که به ماشین حساب نیاز دارد مشخس می شوند.

 

چند درس را می توان با استفاده از مطالب این کتاب تدریس نمود. فصل های 1و 6 رامی توان به ترتیب برای تدریس جبرخطی متغیرهای مختلط، در سطحی نه چندان پیشرفته، به کار برد. ازفصل های 2 تا 5 می توان برای تدریس یک درس کامل معادلات با مشتقات جزئی استفاده نمود. تمام بخش هایی را که با روشهای عددی سروکار دارند می توان اختیاری در نظر گرفت. همچنین بسادگی می توان بر کاربردها تکیه کرد، زیرا خیلی از این مطالب در بخش های جداگانه ای آورده شده اند.

نظرات (0)

امتیاز 0 خارج از 5 بر اساس 0 رای
هیچ نظری در اینجا وجود ندارد

نظر خود را اضافه کنید.

  1. ارسال نظر بعنوان یک مهمان ثبت نام یا ورود به حساب کاربری خود.
به این پست امتیاز دهید:
0 کاراکتر ها
پیوست ها (0 / 3)
مکان خود را به اشتراک بگذارید
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید. واضح نیست؟

جدیدترین محصولات

پروژه برنامه ریزی ریاضی غیر خطی با شرایط فازی با رویکرد برش الفا در بهینه سازی تابع هدف به همراه کد گمز Gams پروژه برنامه ریزی ریاضی غیر خطی با شرایط فازی با رویکرد برش الفا در بهینه سازی تابع هدف به همراه کد گمز Gams بازدید (263)
پروژه برنامه ریزی ریاضی غیر خطی با شرایط...
کنترل سرعت با سیستم منطق فازی در وسایل نقلیه خودران به همراه کد متلب کنترل سرعت با سیستم منطق فازی در وسایل نقلیه خودران به همراه کد متلب بازدید (324)
کنترل سرعت با سیستم منطق فازی در وسایل ن...
 حل تمرین کتاب ریاضی عمومی یک دکتر کرایه چیان: فصل پنجم حل تمرین کتاب ریاضی عمومی یک دکتر کرایه چیان: فصل پنجم بازدید (1019)
حل کلیه تمرینهای فصل پنجم کتاب ریاضی عمو...
جزوه تایپ شده تحقیق در عملیات ۲ دانشگاه پیام نور - دکتر درویشی جزوه تایپ شده تحقیق در عملیات ۲ دانشگاه پیام نور - دکتر درویشی بازدید (587)
جزوه تایپ شده تحقیق در عملیات ۲ دکتر ...
جزوه تایپ شده تحقیق در عملیات ۱ دانشگاه پیام نور - دکتر درویشی جزوه تایپ شده تحقیق در عملیات ۱ دانشگاه پیام نور - دکتر درویشی بازدید (570)
جزوه تایپ شده تحقیق در عملیات ۱ دکتر د...

فایل های تصادفی

گذشته ای که می آید و چهار داستان دیگر دکتر میرزاوزیری گذشته ای که می آید و چهار داستان دیگر دک... بازدید (8519)
گذشته ای که می آید و چهار داستان دیگر دک...
جزوه مباحثی در ریاضیات و کاربردها (هندسه منیفلد مقدماتی) امیرکبیر دکتر صداقت پاییز 96 جزوه مباحثی در ریاضیات و کاربردها (هندسه... بازدید (15555)
جزوه مباحثی در ریاضیات و کاربردها (هندسه...
پاسخ تشریحی میانترم آنالیز ریاضی 1 دانشگاه شاهرود استاد موسوی 13910212 پاسخ تشریحی میانترم آنالیز ریاضی 1 دانشگ... بازدید (13061)
پاسخ تشریحی میانترم آنالیز ریاضی 1 دانشگ...
مقدمه و فهرست مطالب آنالیز عددی 1 پیام نور دکتر بابلیان مقدمه و فهرست مطالب آنالیز عددی 1 پیام ن... بازدید (17771)
نام کتاب: آنالیز عددی 1، نویسنده: دکتراس...
پاسخنامه پایانترم معادلات دیفرانسیل امیر کبیر (پلی تکنیک) شماره 2 پاسخنامه پایانترم معادلات دیفرانسیل امیر... بازدید (15976)
پاسخ تشریخی امتحان پایانترم معادلات دیفر...

پربازدیدترین محصولات

حل المسائل کتاب نظریه مجموعه ها و کاربردهای آن (مبانی ریاضی) لین و لین حل المسائل کتاب نظریه مجموعه ها و کاربردهای آن (مبانی ریاضی) لین و لین بازدید (68877)
پاسخ سوالات و تمرینات کتاب نظریه مجموعه ...
مثلث نوشته دکتر میرزاوزیری مثلث نوشته دکتر میرزاوزیری بازدید (38346)
کتاب مثلث دکتر میرزاوزیری ، رمز فایل www...
اشتباه سوزنبان دکتر میرزاوزیری اشتباه سوزنبان دکتر میرزاوزیری بازدید (35845)
نویسنده : دکتر مجید میرزاوزیری ؛ چاپ او...
آشنایی با نظریه گراف، دوگلاس بی وست آشنایی با نظریه گراف، دوگلاس بی وست بازدید (32468)
دانلود کامل کتاب آشنایی با نظریه گراف دو...
حافظه استاد، نوشته دکتر میرزاوزیری حافظه استاد، نوشته دکتر میرزاوزیری بازدید (32337)
حافظه استاد، نوشته دکتر میرزاوزیری چاپ...

جشنواره ملی رسانه های دیجیتال

امنیت در پرداخت ها با وبگذر

ارسال پیام برای ما

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
بالا